Jump to content

Kaan.Ergin

Moderators
 • Content Count

  123
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Kaan.Ergin last won the day on April 4

Kaan.Ergin had the most liked content!

Community Reputation

25 Excellent

3 Followers

About Kaan.Ergin

 • Rank
  Pupa

Recent Profile Visitors

142 profile views
 1. Kaan.Ergin

  Her tür kraliçe lazım

  Katılıyorum
 2. Kaan.Ergin

  Her tür kraliçe lazım

  Kraliçeler ortalama 30 yıl yaşıyabiliyorlar. Tabi türden türe değişiyor. Yaşlılık ile alakalı değil yani, farklı bir durum var.
 3. Kaan.Ergin

  Her tür kraliçe lazım

  Elimde messor var. Almak istersen özelden numaramı verip konuşabiliriz.
 4. Kaan.Ergin

  Tarantula

  Mağlesef başlangıç için uygun değil. Agresif bir tür.
 5. Kaan.Ergin

  Tarantula besleyenler

  Buyrun tarantulalar hakkında sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz.
 6. Kaan.Ergin

  Herşeyin Başlangıcı

  Koleni hangi tür ise, o tür maksimum ne kadar büyüyorsa devam ediyor. Aynı kraliçesiz olan Asya türlerinde olduğu gb.
 7. Tarih: 11.04.2019 Bugün daha önce hiç başıma gelmeyen bir şey oldu. Geçen sene, sonbaharda kraliçesi ölen, ortalam 30 işçili cataglyphis nodus kolenimde fazla miktarda yumurta buldum. Ve bu konuyu araştırmaya başladım. Ve bilimsel olarak bu olayın gerçekleşebilecek bir şey olduğunu öğrendim. Bilimsel Açıklama Uzun zaman kraliçesiz kalan karınca kolonileri, neslin devamı için yumurtlayabilirler. Yalnız bu işçiler çiftleşmediğinden 2n kromozomlu clone yumurtalar yaparlar. Ve bu clone yumurtalar 2n olduğundan dişi bireyler oluşacak. Kraliçe bile çıkarabilirler. Ama o kraliçe de döllenmemiş olacağından tüm kolonin bir süre sonra birbirlerinin birebir aynısı olacak. Yani bu şekilde kolenide genetik çeşitlilik olmayacaktır.
 8. Zorluk Derecesi: Tecrübesiz kişilere önerilmez. Yaşam Alanı: Yeni Gine Tabiat: Yağmur ormanları Ömrü: 2 yıl kadar yaşayabilirler. Erkeklerin ömrü dişilere göre daha kısadır. Maksimum Boyut; Erkek: 11 cm Dişi: 15 cm Sıcaklık: 20 - 30°C arası sıcaklıkta bir sorun olmaz, 25°C en ideal sıcaklık olarak görülüyor. Bu sıcaklığın gece boyunca hafifçe düşmesine izin verilir. Nem: %60 - 80 arası nem uygundur. Bu tür yüksek nem gerektirir, ancak çok iyi havalandırma gerektirir. Teraryum / Yaşam Alanı; Yetişkin bir dişi için 45cm*30cm gibi bir ortam uygundur. Eğer birden fazla bakılacaksa ortamın uygun boyutlarda olmasına dikkat edilmelidir, çünkü agresif bir türdür ve kavga edebilirler. Bu tür için teraryumun kapağına sineklik muhafazasını tavsiye ediyorum. Bu sopa böceği için iyi havalandırma sağlar. Teraryumun yüksekliğinin sopa böceklerinin boyutunun en az üç katı ve teraryumun genişliğinin iki katı olduğundan emin olun. Taban malzemesi olarak ağıt havlu tarzı malzemeler yavrular için uygun. Ancak yetişkin dişiler yumurtalarını toprak içine hafif gömmeyi sevdiklerinden coco peat, kum vs kullanılması daha uygun. Kalın nemli toprak kullanılmalı. Tabanda ağaç kabukları, kaya parçaları gibi saklanabileceği dekorlar kullanılması gerekir. Saksılı bir bitki sağlanmışsa, süslemeler gerekli değildir. Saksılı bir bitki koyulmazsa, iyi süslemeler yapın (Teraryumun içinde tutunmaları için dal benzeri şeyler koyulmalıdır) Yiyecek ve Su: Böğürtlen, ahududu, gül, asma(üzüm), elma, armut, vişne, kestane, ateş dikeni, ivy(sarmaşık türü) yaprakları ile beslenebiliyor. Bu türü beslemek için yukarıdaki seçeneklerden bir saksı bitkisi bulundurmayı tavsiye ediyorum. Elinizde sabit bir gıda kaynağı bulunmalıdır. Üreme: Hem sexual hem de parthenogenetic. Döllenmemiş parthenogenetic oluşmuş yumurtaların çıkma oranı düşük ve çıkması çok uzun sürüyor (çıkan yavruların hepsi dişi olur) Not: Bu tür insanlara tamamen zararsızdır, ancak erkekler bu türün diğer erkeklerine karşı saldırgan olabilir. Kabuk değişimi için dallara ihtiyacı olsa da diğer sopa böceğigillerden farklıdır. Genelde tabanda takılır bu yüzden yükseklikten ziyade taban genişliği tercih edilebilir. Gündüz zamanının çoğunu gizlenerek geçirir.
 9. Kaan.Ergin

  Poecilotheria Ornata

  Tür: Ağaç türü Yaşam Alanı: Sri Lanka'nın güneyinde Zorluk Derecesi: Tecrübesiz kişilere önerilmez. Zehir: Kuvvetli olabilir. Bunu doğrulayan bilimsel bir araştırma yoktur. Karakter: Agresif ve hızlı Yaşam Süresi: Dişiler 12 yaşına kadar ulaşabilir. Erkekler 3 yaşına kadar yaşayabilir. Vahşi doğada örümcekler bu yaşlara ulaşamayabilir. Büyüme Hızı: Hızlı büyüyen bir tarantula türüdür. Gövde Boyu: 7 - 8 cm. Bacak Çapı: 22 - 25 cm. Sıcaklık: 23-30°C Nem: %70 - 85 Handilng: Kesinlikle önerilmez. Teraryum; Yetişkinler için teraryim min. 20x20x50cm boyutlarında olmalıdır. Ağaç türü olduğu için dekorasyon da dal parçaları ile yapılmalı. İçi oyuk yapay , kütük benzeri dekor çok uygun olur. Teraryumun içinde iyi hava dolaşımı sağlamak için yanlardan ve yukardan havalandırma delikleri yapılmalıdır. Küçükler için bacak çapının, üç katı kadar alan yeterli olacaktır. Nem ve su ihtiyacı için bir kaç günde bir ördüğü ağına su püskürtülebilir. Yetişkin bireylerde su kabı kullanılmalıdır. Beslenme; Abdomen boyuna göre ortalama haftada bir verilebilir yem olarak (hamam böceği türleri, morio kurdu, çekirge, cırcır böceği) verilebilir.
 10. Zorluk Derecesi: Bakımı kolaydır ancak ürküyorsa sıvı püskürtebilirler, bu zararsızdır ancak gözleri tahriş edebilir. Yaşam Alanı: Peru kökenlidir. Dış Görünüşü: Kadifemsi siyah görünüme sahiptir. Yetişkinlerden sonra, güzel kırmızı kanatları ve kırmızı ağızı ve sarı gözleri ortaya çıkar. Ömrü: Dişiler 8-12 ay arasında yaşayabiliyorlar. Erkeklerin ömrü dişilere göre daha kısa 8 ay kadar. Boyut: Dişiler 5 - 7cm arasında . Erkekler 4 - 5 cm. Sıcaklık: 18 - 26°C. 21°C'nin üstü en ideal sıcaklık olarak görülüyor. Nem: %50 - 70 arası uygun. Havalandırma ihmal edilmemeli. Teraryum / Yaşam Alanı; Yetişkin bir dişi için 30cm*25cm gibi bir ortam uygundur. Eğer birden fazla bakılacaksa teraryumun uygun boyutlarda olmasına dikkat edilmelidir. Taban Malzemesi; Kağıt havlu tarzı malzemeler uygun. Coco peat, kum vs kullanılması nem tutma ve göze hitabetme açısından daha uygun, ama temizlik daha zahmetli. Beslenme; Kurtbağrı(lükstrüm), hanımeli benim denediklerim, bunları sorunsuz yiyorlar. Yazın hanımeli bulmak çok kolay, yaz-kış da kurtbağrı bulmak kolay. Bunların dışında leylak ve maydanoz kullananlar da varmış ama ben denemedim. Cinsiyet Farkı; Dişiler erkeğe göre daha büyüktür ve dolgundur, erkekler daha ince yapılıdır. Üreme; Olgunlaştığında, dişiler her biri 100'den fazla yumurta bırakabilir ve her biri doğru durumda tutulursa çok yüksek bir başarı oranı elde eder. Bu tür yumurtaları döllemek için bir erkek ister. Yumurtalar teraryumun tabanına bırakılır. Yumurta Bakımı; Yumurtaları, nemli dokular veya benzerleri üzerine yerleştirin, bu yumurtalar 20 - 25°C oda sıcaklığında saklanabilir. Çevreyi nemli ancak ıslak tutmamak için her birkaç günde bir hafifçe siprey sıkın. Yavruların yumurtadan çıkması sıcaklığa bağlı olarak 4 - 6 ay sürer. Daha yüksek sıcaklıklar daha erken çıkmalarına neden olur ve daha düşük sıcaklıklarda daha uzun sürer.
 11. Zorluk Derecesi: Beslenmeden dolayı tecrübesiz kişilere önerilmez. Yaşam Alanları: Doğu Afrika (Kenya, Tanzanya) Boyutları; Dişi: 5 cm Erkek: 4 cm L1: İlk çıktıklarında yaklaşık 0,5 cm civarında oluyorlar. (gördüğüm kadarıyla) Yaşam Süresi; Dişi: 13 Ay Erkek: 10 Ay Nem: %60 - 80 civarı nem yeterlidir. Sıcaklık: 20 - 30°C arası uygun olmakla beraber en ideali 25°C. Geceleri ise sıcaklık 20°C'ye kadar düşebilir. Teraryum / Yaşam Alanı; Her mantis türünde olduğu gibi bu türde de teraryumun boyu canlının boyunun en az 3 katı, eni ise canlının en az 2 katı olmalıdır. Bu tür biraz küçük olduğundan küçük kaplarda bakılabilir. İyi havalandırma sağlanmalıdır. Genelde tavana asılı şekilde durduklarından tavanın mantislerin tutunabileceği bir malzeme olması iyi olur. Ayrıca tırmanabilecekleri bir dal parçası vs de yerleştirilmelidir. Bu dal parçasının tavana kadar olması iyi olur. Ayrıca teraryumun çok büyük olmaması gerekmektedir. Taban malzemesi olarak en kolay uygulanabileni kağıt havludur, fakat torf, vermikülit vs de tabi ki kullanılabilir. Sosyallik; agresiflikleri düşük olduğundan, koloni yaşamına en uygun sayılabilecek mantis türlerinden (her ne kadar mantislerin hiç biri tam olarak uygun olmasa da). Cinsiyet Ayrımı; 3. - 4. Kabuktan sonra Erkeğin abdomeninde 6 segment, dişininkinde 5 segment bulunur. Dişi erkeğe göre daha büyük ve dolgun. Erkek dişiye göre daha ince ve küçük olur. Başka bir kaynakta ise erkekte 8, dişide 6 segment olduğu söyleniyor. Beslenme; Oldukça düşük agresiflikte olmalarını aslında bir avantaj olarak düşünülüyor, fakat o kadar da iyi bir şey olmadığını beslenmede anlıyorlar (özellikle ilk çıktıklarında). Bu açıdan çok nazlılar yeni çıktıklarından 1-2gün sonra beslenme ihtiyaçları ortaya çıkıyor fakat küçük olmaları ve az agresifliğin sonucu olarak sadece kendinden küçük avlara saldırma isteği beslenme sıkıntısı oluşturdu L1'lerde. İlk çıktıklarında günlük su spreyleme önemli bu türde. Yavrular çok fazla susuyorlar. Fakat spreylemede direk üzerlerine yapılmaması gerekiyor. Temel besinleri meyve sinekleri, ev sinekleri, küçük cırcırlar. Savunma saldırısı yapmayan uçan besinler en uygun besin bu tür için.
 12. Zorluk Seviyesi: Dayanıklı ve yem kabulü kolay olduğundan başlangıç için tavsiye edilen bir tür. Yaşam Alanı; Mısır, Burkina Faso, Kamerun, Gana, Nijerya, Mozambik, Kenya, Togo, Senegal, Zimbabve, Uganda. Renkleri; Açık-koyu yeşilden, bej ve açık-koyu kahverengine değişebilen bir renk aralığında olabiliyor. Boyutları; Dişi: 3,5 - 4 cm Erkek: 3,5 cm Dişi ve erkek yaklaşık aynı boyda olsalar da dişiler daha ağır ve iri olurlar. L1: İlk çıktıklarında yaklaşık 0,5 cm civarında oluyorlar. Yaşam Süresi; Dişi: 6 - 9 Ay Erkek: 4 - 6 Ay Nem: %50 - 60 civarı yeterli. Sıcaklık: 20 - 30°C arası uygun olmakla beraber en ideali 25°C. Geceleri ise sıcaklık 18 - 20°C'ye kadar düşebilir. Teraryum / Yaşam Alanı; Her mantis türünde olduğu gibi bu türde de teraryumun boyu canlının boyunun en az 3 katı, eni ise canlının en az 2 katı olmalıdır. Bu tür biraz küçük olduğundan küçük kaplarda bakılabilir. Yeterli hava akımının sağlanması bu tür için oldukça gerekli. Genelde tavana asılı şekilde durduklarından tavanın mantislerin tutunabileceği bir malzeme olması iyi olur. Ayrıca tırmanabilecekleri bir dal parçası vs de yerleştirilmelidir. Bu dal parçasının tavana kadar olması iyi olur. Ayrıca teraryumun çok büyük olmaması gerekmektedir. Taban malzemesi olarak en kolay uygulanabileni kağıt havludur, fakat torf, vermikülit vs de tabi ki kullanılabilir. Yavrular; Oldukça agresif sayılan bir tür bu yüzden L2'den (2. Kabuğunda) hatta daha önce de mümkünse ayrılmaları tavsiye ediliyor. Cinsiyet Ayrımı; 3. kabuktan sonra erkeğin abdomeninde 8 segment, dişininkinde 6 segment bulunur. Yetişkin olduklarında kanat boylarına göre de ayırt edilebilir. Dişinin kanatları abdomeninden uzun değildir. Erkeğin kanatları ise abdomeninden uzun olur. Ayrıca dişi ve erkek yaklaşık aynı boyda olsalar da dişiler daha ağır ve iri olurlar. Beslenme; Boyutlarının küçük olmasından dolayı beslenmesinin zor olabileceği düşünülebilir, fakat bu tür neredeyse kendi boyutundaki avlara bile avlamaya eğilimindedir. Temel besinleri meyve sinekleri, ev sinekleri, küçük cırcırlar ve küçük çekirgeler. L1 iken springtail ile besleyenler de var.
 13. Hakkında Bilinen; Adından da anlaşılacağı gibi oldukça büyük bir tür olması, dayanıklı olması, hareketli bir avcı olması ve görece uzun ömürlü olması bu türü en çok beslenen ve sevilen türlerden birisi yapar. Zorluk Derecesi: Başlangıç için uygun türlerden birisidir. Yaşam Alanı: Güney Asya Boyutları; Dişi: 8 - 9 cm Erkek: 7 - 8 cm L1: İlk çıktıklarında yaklaşık 1 cm civarında oluyorlar. Yaşam Süresi; Ev ortamında aşırı sıcak ve aşırı beslenmeden kaçınılırsa ömürleri 1,5 yıl civarında olabiliyor. Nem; %50 - 70 civarı nem yeterlidir. Aşırı nemden mantar hastalıklarına neden olacağından kaçınılmalı, çok düşük nem de kabuk değişimini olumsuz etkileyeceğinden ideal seviyede tutulmalıdır. Sıcaklık; 20 - 30°C arası uygun olmakla beraber en ideali 25°C. Geceleri ise sıcaklık 20°C'ye kadar düşebilir. Isı üst sınıra yakın tutulursa metabolizması hızlanacağından ömrü kısalacaktır, alt sınıra yakın tutulduğunda ise metabolizma yavaşlayacak ve ömrü uzayacaktır. Hem üst hem de alt sınırın aşılması canlının ölümüyle sonuçlanabilir, mümkün olduğuna bu sınırlar içinde kalınmalıdır. Teraryum / Yaşam Alanı; Her mantis türünde olduğu gibi bu türde de teraryumun boyu canlının boyunun en az 3 katı, eni ise canlının en az 2 katı olmalıdır. Büyük bir tür olduğundan geniş kaplar tercih edilmelidir. İyi havalandırma sağlanmalıdır. Genelde tavana asılı şekilde durduklarından tavanın mantislerin tutunabileceği bir malzeme olması iyi olur. Ayrıca tırmanabilecekleri bir dal parçası vs de yerleştirilmelidir. Bu dal parçasının tavana kadar olması iyi olur. Taban malzemesi olarak en kolay uygulanabileni kağıt havludur, fakat torf, vermikülit vs de tabi ki kullanılabilir. Beslenme; Agresif bir tür olduklarından etrafta hareketli olan her türlü ava saldırırlar, genelde mantisler kendi boyutunun yarısı ve daha küçük avları tercih ederler fakat bu tür neredeyse kendi boyutundaki avlara bile saldırma eğilimindedir ve saldırı genelde başarılı olur. İlk çıktıklarında bile büyük olduklarından doğar doğmaz hydei (meyve sineği) le beslenebilirler. Bir çok mantis türü hareketsiz durup avının gelmesini beklerken bu tür hareketli ve avını kovalayabilen türlerdendir. Temel besinleri meyve sinekleri, ev sinekleri, cırcırlar, hamamböcekleri, savunma saldırısı yapmayan uçan besinlerdir. Cinsiyet Ayrımı; 3. - 4. Kabuktan sonra Erkeğin abdomeninde 8 segment, dişinin kinde 6 segment bulunur. Dişi erkeğe göre daha büyük ve dolgun. Erkek dişiye göre daha ince ve küçük. Yetişkin olduğunda kanatlar ortaya çıkar, erkeğin kanatları dişiye göre daha uzundur, dişinin kanatları abdomeni kapatacak kadardır.
 14. Doğal Yaşam Alanı: Tropikal ve subtropikal Batı Afrika'da yaprak çöplerinde ve yağmur ormanlarının toprak alanlarında yaşarlar. Yaşam Süresi: 5 - 7 yıl Boyut: 30 cm uzunluğa kadar büyüyen en büyük milletlerden biri. Sıcaklık: 25 - 30°C Nem: %70 - 85 Fiziksel Özellik; 50 - 100 segmente ve 200 - 400 ayağa sahip olabilirler. Kalsifiye, şık dış iskelet ve baş siperi, avcılara ve kurumaya karşı korur ve yuva yapmaya yardımcı olur. Teraryum; Nem tutma oranı açısından torf, yosun veya kendinizin hazırlayabileceği bir altlık uygun olabilir. Teraryumun altına veya içine girebilecekleri bir yer hazırlanmalıdır. Teraryum uzunluğu kırkayak uzunluğunun en az iki katı olmalıdır. Beslenme Şekilleri; Otçul hayvanlardır, sebze meyve ile besleyebilirsiniz. Üreme; Üreme şekilleri yumurtlayarak üremedir, yumurtalarını toprak altına bırakırlar. Kuluçka süresi 2 ilâ 3 hafta civarındadır, erişkinliğe ulaşmaları bir yıl kadar sürebilmektedir. Zehirliler mi? Hayır zehirsizler. Isırmazlar, savunma mekanizmasına geçtiklerinde top şeklini almaları daha muhtemeldir ama bu çıplak elle tutulabilecekleri anlamına gelmez, elbette tutabilirsiniz ama canlı kendini tehlikede hissederse kokulu bir sıvı salgılayabilir bu da cildinizi veya gözlerinizi tahriş edebilir. Bazı insanların bu salgıya alerjisi olabilir.
×