Jump to content

Herceptin

Moderators
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Herceptin last won the day on April 3

Herceptin had the most liked content!

Community Reputation

8 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Herceptin

  Uçuş takvimi

  İzmir ili, 11.04 Camponotus santcus 16.08 - 03.09 Solonopsis fugax 21.07 Lasius niger 07.04 - 02.10 - 07.11 Messor structor ve Messor sp. 12.06 - 17.07 - 21.08 - 02.10 Tetramorium caespitum türlerini bulmuştum.
 2. KARINCALAR VE REÇİNE İLİŞKİSİ Doğa gezileri ve doğadaki karıncaları gözlemlerken zaman zaman özellikle ağaçlardan reçine topladıklarını ve yuvalarına, yuva ağızlarına taşıdıklarını gördüm. Çalışkanlığı ile masallara bile konu olan karıncaların reçine taşımasının bir sebebi olmalıydı. Bitkilerde reçine üretiminin patolojik bir olay veya yaralanma neticesinde meydana geldiğini biliyordum. Fakat tam olarak ne için kullandıklarını irdelemek gerekiyordu. Bu anlamda yaptığım araştırmalar sonucunda muazzam bir bilgiye ulaştım. Reçine, katı ya da yarı akışkan, billurlaştırılması güç, suda çözünmeyen, organik çözücülerde çözünen, ısıtılınca yumuşayan ve eriyen bir maddedir. Reçineler, bitkilerde bir yağ içerisinde erimiş halde veya zamklarla birlikte bulunurlar. Çamgiller, baklagiller, maydanozgiller gibi familyalarda reçine taşıyan bitkiler çoktur. Bu bitkilerde reçine patolojik bir olay veya yaralanma neticesinde meydana gelir. Zarar gören bölgede bariyer oluşturarak zararlıların bitkiye zarar vermesini engeller. Ayrıca içeriğinde ki maddeler sayesinde virüs, bakteri, fungus gibi patojenlerde uzak kalmış olurlar. ‘’Kış mevsiminde yuvaların içinde uykuya geçen, metabolizmalarını yavaşlatan ve hareketleri yavaşlayan karıncalar patojenlere karşı daha savunmasız hale gelirler. Bu nedenle kış gelmeden önce reçine toplayıp yuvalarına taşırlar. İhtiyaç duyulduğunda salgıladıkları formik asit ile reçineyi eritip içerler. ‘’ şeklinde bir bilgiye ulaştım. Bu bilgiler ışığında 1 yıllık Camponotus santcus kolonime reçine eklemesi yaptım. Kısa sürede ilgilenmeye başladılar ve formikaryumlarına götürdüler. Sonuç olarak karıncalar ağaçlardan topladıkları reçineleri antibiyotik olarak kullanıyorlar. Doğanın muhteşem tasarımı içinde ki bu küçük ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istedim. Bu konu ile ilgili kendi kolonimdeki gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. Keyifli Hobiler..
 3. Herceptin

  un kurdu yumurtaları

  Un kurdunun yumurtaları gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bu yüzden de elle ya da başka bir aparatla taşınabilecek bir şey değil. Bu anlamda Yumurta kolisi girintili çıkıntılı ve alta gelen kısım karanlık olduğundan dişiler yumurtlamak için yumurta kolisini tercih ediyorlar.
 4. Herceptin

  un kurdu yumurtaları

  Öncelikle böcekleri ayrı bir kaba almalısınız. Bu kapta sadece tabanı örtecek kadar yataklık olması yeterlidir. Bu kabın içine uygun ebatlarda yumurta kolisi koyduğunuzda erişkin böcekler yumurtlarını bu kabın üstüne bırakırlar. Aynı zamanda saklanma alanı da olduğundan böcekler daha rahat edeceklerdir. Ortalama 1 hafta sonra bu yumurta kolisini larva kabına geçirebilirsiniz. Yumurtadan çıkan mikro larvalar koliden yataklığa inecekler. Döngüyü bu şekilde sağlarsanız sorunsuz un kurdu üretimi yapabilirsiniz. Son olarak böcekleri patates, havuç ile besleyerek besiye çektiğinizde daha fazla yumurtaya sahip olursunuz. Keyifli hobiler dilerim..
 5. Herceptin

  Camponotus sanctus major deneyimleri

  1 yıllık santcus kolonimde ilk majorler yanlış hatırlamıyorsam 4. Ayda çıkmıştı. Şu an toplamda 5 adet major işçi var kolonide. Çoğunlukla kraliçrnin yanında duruyorlar. Diğer arkadaşların da dediği gibi santcus majorleri ciddi manada uyuşuk, besini bile diğer karıncalardan alan, fazla hareketli olmayan, fakat görsel açıdan güzel canlılar. Genel olarak karınca kolonilerinde daha büyük avlarla başa çıkmak, yuva korunması gibi sebeplerle major üretimi hızlanıyor. Canlı yem takviyesine devam ediniz. Mutlaka major işçilerde gelecektir..
 6. Herceptin

  Bariyer için yardım

  Yaklaşık 200 işçili Camponotus santcus kolonimde en başından bu yana hep zeytinyağı-pudra karışımı kullandım. Şimdiye kadar da bir kez bile o bariyeri geçebilen karınca olmadı. Malum Camponotuslar marangoz karıncası diye geçer. Ayakları ve çeneleri güçlüdür. Ona rağmen sorun yaşamadım. Macun kıvamında yapıldığından dökülme gibi bir sorunda olmuyor. Bu nedenle yenileme rahatlıkla 3-4 ayda bir yapılabilir..
 7. Herceptin

  Bariyer için yardım

  Zeytinyağı ve kokusuz talk pudra karışımı rahatlıkla kullanılabilir. Macun kıvamında hazırlanıp gerekli yere 2-3 cm sürmek yeterli geliyor. Yaklaşık 3-4 ayda bir de yenilersiniz.
×