Jump to content

Apilum

Members
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

5 Neutral

Recent Profile Visitors

70 profile views
 1. Apilum

  Puan kutusu

  Üye mağazasında ki puan kutusundan çıkma ihtimali olan puanlar ve ihtimalleri nelerdir
 2. Apilum

  Canlı yem

  Bulduğunuz haşerelerle besleme yapmak çok sağlıklı değildir. Herhangi bir paraziti yuvaya taşıyabilirsiniz. O yüzden kültür şeklinde yetiştirilmiş sağlıklı canlı yemlerden almanızı öneririm. Dondurma olayı ise canlı sersemlesin ve üstündeki koku gitsin diye yapılır.
 3. Apilum

  Barbarus Mu Capitatus Mu?

  Barbarus gibi gördüm ama emin değilim. Daha iyi bilen arkadaşlar yardım edecektir.
 4. Apilum

  Türü nedir?

  İşçi olduğunu biliyorum fotoğrafını çekmek için tüpe aldım ardından geri bıraktım
 5. Apilum

  Türü nedir?

  Evimin yakınlarında gördüm türü nedir. Ona göre uçuşlarını bekleyeceğim.
 6. Apilum

  Hobide ilk adım...

  Hangi şehirde yaşıyorsun önce ona değinmemiz lazım. Soğuk bi ilde yaşıyorsan havalar tavına gelene dek biraz daha vaktin var demektir. Ama sıcak bir şehirdeysen, nem oranının yüksek olduğu(yağmur sonrası güneşli birgün) dikkatli bir yürüyüşle şansını arttırabilirsin. Dikkat edersen bulabilirsin demedim çünkü bu %90şans %10 koşul gerektiren bir iş.
 7. Apilum

  çekiliş

  1 nisanda açıklanacak kardeşim
 8. Merhaba değerli hobiciler. 3d formicarium ve outworldden akvaryumlu yutong sisteme geçeceğim. Messorlarımı taşıyacağım lakin akvaryumun üstü için bariyer hazırlamam lazım. Sıvı teflon elde etmem zor o yüzden bildiğiniz ve kullandığınız karışımlarıve hangi türde kullandığınızı yazarsanız çok müteşekkir olurum.
 9. Bu durumu tetikleyen bir çok faktör vardır ama ana maddeleri sıralayabiliriz. 1.YAŞ Erkek ve dişi kuşların olgunlaşma süresi farklı da olsa 9-12 ay genelde eş tutması için iyi bir süredir. Toy erkek kuşun yanına olgun dişi koyarsanız dişi kendisine ve yavrularına bakamayacağını anladığında erkeğine saldırabilir ve sonu ölümle sonuçlanan yaralar alabilir. 2.EŞ TUTMASI Dişi kuşlar eşlerini seçmek konusunda oldukça hassastır. Bu durum dişi kuluçkaya yattığında kendisine erkeğin bakacak olmasından kaynaklanmaktadır. En iyi eşleştirme yöntemi dişi kuşun erkeği kendisi seçmesidir. İmkanınız varsa kuş popülasyonunun yüksek olduğu salma kafeslerde(şehirinizdeki üreticiler bunun için oldukça uygundur) bunu deneyebilirsiniz. Dişinizin yaklaştığı kuşu eş almak mantıklı olacaktır. Bu imkanınız yok ise eşleştirdiğiniz kuşları 1 2 gün gözlemlemek kuşlarınızın geleceği için iyi olacaktır. 3.KAFES DÜZENİ Bu aşamaya kadar herşey tamamsa sıra kafesi düzenlemekte. Küçük kafesler yavrulama için pek uygun değildir. 2 kapılı orta boy kafes işinizi görecektir. Kafesin yanında ise olmazsa olmazımız folluklu yuvalık. Bazı yuvalık çeşitleri folluk barındırmayıp ortasında kendiliğinden çukur bulunduruyor. Eğer yavruluğunuzda bu modifikasyon yok ise folluk kullanmanız iyi olacaktır. Çukur yumurtaların dağılmamasını sağlar. Kafesinize kalamar kemiği gibi mineral kaynağı bulundurmanız lazımdır ki dişi besin olarak olgun duruma geçebilsin. 4.BESLENME Beslenme en önemli hususlardan birisidir. Kuşlarınızı kızıştırmar için mamalarına nijer tohumu koyabilirsiniz. Ayrıca haftada 2 kez marul gibi yeşillikler vücuduna iyi gelecektir(unutmayın fazlası ishal yapıp kuşunuzun gereksiz su kaybetmesine neden olacaktır.) kuşlarına verebileceğiniz birçok mama tarifi bulunuyor internette, ufak bir araştırma sonucu kendinize bir mix hazırlayıp kuşunuzda deneyebilirsiniz. Unutmayın her kuşun damak zevki aynı değildir. Bu yüzden kurallara bağlı kalmayın. 5.SABIR Gerisi tamamen sabırdır arkadaşlar. Kuşlarınız loş sakin ve sessiz bir ortamda bulunursa daha iyi olacaktır. Herhangi birşey kafanıza takılırsa konu altından ve özelden yardımcı olmaya çalışırım.
 10. Apilum

  Herkese Merhabalar

  Yaklaşık 1 yıldır karıncalarla ilgilenmekteyim. Konyada yaşıyorum. Şehir içinde herhangi bir sorununuz olursa yardımcı olmaya çalışırım
×