Jump to content
!! Açılışa Özel Çekiliş !! Devamını oku... ×
Guest Seymen

Kaplan Salyangozu (Tiger Snail)Giant Ghana Snail

Recommended Posts

Guest Seymen

 

images (24).jpeg

Genel bilgi;

Achatina achatina, dünyanın en büyük kara salyangozudur ve büyüklükleri, kaplan desenleri  bulunabilirlik durumları nedeniyle türler arasında en çok arananlarıdır. achatina fulicalara (afrilka dev salyangozu) göre daha az ürerler.

Kaplan salyangozu,  Gana orman bölgesinde yoğun ve ayrıca nemli nehir kenarı ormanlık alanlarda bulunur. Diğer salyangozlardan daha uzun süren 3 yıllık bir üreme döngüsüne sahip oldukları varsayılmaktadır. Bu, ormanların yok edilmesi ve tüketim için salyangoz toplanması ile birleştiğinde, rakamların son 10-15 yılda çarpıcı biçimde düşmesine neden oldu. Ne yazık ki, onlar Gana'dan ve Batı Afrika'daki diğer yerlerden birçok insan tarafından yenilmeye en değer salyangoz olarak kabul edilir, bunu en büyük ikinci tür olan Archachatina marginata ve ardından istilacı olan Achatina fulica izler .

Yerel halkın raporları bir zamanlar bolca olduklarını ve insanların bahçeleri de dahil olmak üzere her yerden seçilebileceklerini gösteriyor. İnsanlar ayrım gözetmeden  her büyüklükteki salyangozları yediler. Günümüzde daha nadir rastlanıyorlar, ancak son zamanlarda yakalanan Kaplanlar, geçmişte olduğundan daha büyük, daha fazla ürediklerini, bebeklerin hayatta kalamayacağını ve / veya üreme popülasyonunun büyük ölçüde azaldığını gösteriyor.

Yerli köylülerin yanlışlıkla Doğu Afrika'dan yayılan bu çok yönlü salyangozların bolluğu olduğundan istilacı olan Achatina fulica'yı yemeye teşvik etme çabaları sürmektedir . Achatina fulica , beslenme açısından Achatina achatina ile aynıdır.

Gana , korunan bir alanda yerel bitki ve hayvanlarını incelemek için BIA Biyo-Küre Rezervine sahiptir. Achatina achatina, içinde bulunan türlerden biridir. Bununla birlikte, bilinmeyen nedenlerden dolayı, bölge içinde bulunan salyangozların büyüklük olarak eski dönemdeki akrabalarından daha küçük olduğu not edilmiştir.

Boyut;

Yetişkin kabuk uzunluğu, ortalama kabuk çapı 9 cm kabuk uzunluğu ise 18 cm'dir. İstisnai durumlarda, kabuk 30 cm uzunluğunda büyüyebilir ancak bu, özellikle esaret altında olması çok düşük bir ihtimaldir. Büyük olanlar 22 cm'lik bir kabuk uzunluğuna esaret altında ulaşabilir.

Ömür;

10 yıla kadar, genellikle 5-7 yıl arası.

Vahşi doğada, çoğu kaplan salyangozu esaret altında olduğundan daha uzun ömürlü olmalarına rağmen, yetersiz beslenmeden dolayı insanların besin olarak tüketmesi yoluyla yumurta atmanın ardından Kaplan salyangozlarının büyük bir yüzdesinin öldüğü belirtilmektedir. Bu, bol miktarda yiyecek tedarikinin hazır olduğu ve koşulların salyangozun tüm yıl boyunca yemesine izin verdiği tutsak bölgelerde nadiren görülür.

Ayrıca, vahşi doğada salyangozların düzenli olarak uykuda kalma dönemlerine girdiği ve sonuçta daha uzun bir ömür elde edebileceği belirtilmektedir. Normal şartlar bakımından, 3 yıl boyunca yaşayan tutsak bir salyangoz, belki de 5 yaşındaki bir yabani salyangozun eşdeğeri olabilir.

Bakım;

Kaplan salyangozları,% 80-95 nem ile 25-30 ° C'lik sıcak koşulları tercih eder.  Hareket etmeyen bir ghana salyangozuna sahip iseniz, mümkün olduğu kadar vahşi koşulları taklit etmek akıllıca olabilir.

 

images (23).jpeg

Üreme;

Achatina achatina 21 ila 24 ay içinde cinsel olgunluğa ulaşır ve bazen 3 yılı bulabilir. Bu süre, esir bir ortamda yoğun beslenme kontrolü altında yetiştirilirse yarı yarıya azalır.

Hodasi'ye (1979) göre, A. achatina'nın laboratuar koşullarında yaptığı çalışmalar, türlerin nisan ayından temmuza doğru büyüdüğünü ve bunun yağışlı mevsim ile yılın en uzun günlerine denk geldiğini göstermektedir. Bu sezonda, eylül ile kasım ayları arasında gerçekleşen küçük yağışlı mevsimlere göre daha az miktarda olduğu bildiriliyor. Bu fenomen, salyangozların üreme ekolojilerinin, büyüme özelliklerinin ve yıllık fizyolojik ritimlerin karmaşıklığının bir fonksiyonu olabilir.

Öyle gözüküyor ki, sıcaklıktaki küçük artış ve gün boyu minimum artış şüphesiz mevsimsel değişimlerin belirlenmesinde rol oynamasına rağmen, üremenin tetiklenmesindeki en büyük faktör nemdeki artıştır. Optimum zamanda döşenen yumurtalar büyük yağmur mevsimi için tam zamanında yumurtadan çıkarak yavru salyangozlara hızlı büyüme için en iyi koşulları sağlar.

Üreme bazen kendi kendine döllenme yoluyla olur ve yumurtlama, ikinci ve üçüncü yıllarda ve bazen de ilk yumurtlamanın ardından beş yıla kadar gerçekleşir.

Yumurtalar;

Debriyaj başına 30-300 yumurta. Geniş oval, koyu sarımsı. 8 ila 8,7 mm uzunluğunda, 6,5 ila 7 mm genişliğinde olur. 

Sıcaklığa bağlı olarak gelişmesi ve yumurtadan çıkması 10 ila 31 gün sürer. Normal ve dengeli koşullarda, kuluçkaa ortamı % 90 + nem içermelidir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×