Jump to content
Guest Kaan.ergin

Yemen Bukalemunu (Chamaeleo Calyptratus)

Recommended Posts

Guest Kaan.ergin

Seviye: Bukalemunlar sürüngen hobisine başlangıc için uygun değildir, ama bukelemun hobisine başlangıç için yemen bukalemunu bakımı daha kolay olduğu için uygun bir türüdür.

Doğal Yaşlan Alanı: Güney Arap yarımadası ve Suudi Arabistan’dan Yemen’e kadar uzanan bir yaşam alanı vardır.

Boyut: Erkek 35 – 45 cm , Dişi 25 – 33 cm ulaşabiliyorlar.

Gün İçinde Teraryum Sıcaklığı: 22-27°C

Güneşlenme Alanı: 30-35

Geceleri Sıcaklık: 20°C altına düşmemelidir.

Nem: %40-%50 arasında tutulmalıdır.

Yaşam Süresi: 3-5 yıl. Dişiler erkeklere göre (stres, yumurtlama vb etkenlere bağlı) olarak daha kısa yaşarlar.
IMG-20190216-WA0004.thumb.jpg.b5307677c90ef23c1556bae6423b6e16.jpg

Fiziksel Tanıtım;
Yemen bukalemunu agresif, parlak renkli bir bukalemun olarak nitelendirilir. Genel olarak vücutlarını saran, parlak altın, yeşil ve mavi, sarı, turuncu veya siyah ile karışık mavi olan kalın çizgilere sahiptirler.
Erkeklerin olgunluklarında daha büyük bir vücudu (baş tepesi veya kaskı) vardır. Cinsiyetlerini kolaylaştıran tarsal mahmuzlarla doğarlar. Erkek vücut uzunluğu baştan kuyruğun ucuna kadar 17 ila 24 inç arasında ulaşabilir. Olgun erkekler turkuaz, sarı, turuncu, yeşil ve siyah gibi çeşitli renklerden oluşan bir model geliştirecektir. Ayrıca görünüş olarak genellikle incedirler. Dişiler daha küçük bir kafa sahiplerdir ve ilk yıllarında 10 ila 14 inç arasında tam büyümelerine ulaşırlar. Dişinin vicudu erkeklerden daha küçüktür, ancak ağır gövdelidir. Olgun dişiler, ten rengi, turuncu, beyaz ve bazen sarı tonlarıyla yeşil benekli tonlarıdır.


Genel Bilgi Bakım;
Günlük olarak teraryumunda aydınlatma ve spot ışığı 12 saat açık olması gerekiyor. Günde 2-3 kez nemlendirme gerekmektedir. Yavru iken teraryumunda sürekli yem bulunması canlı için iyi olacaktır. Yavruluk zamanlarında daha obur olup zaman geçtikçe 2 günde bir beslenmeye başlayacaklardır.Bunlar dışında çok zor bir bakımı yok.Sosyal canlılar değildir. Sadece çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler ve çiftleşme sonrasında genellikle kavga etmeye başlarlar.Erkek Yemen Bukalemunlar dişilere göre daha hızlı büyürler.Dişiler ise erkeklere nazaran küçük boyutlarda kalırlar ve yavaş büyümektedirler.Yine yavru iken sık sık deri değişimi yaparlar. Bu zamanlarda teraryumun nemini biraz arttırmanız gereklidir. Bu sayede derisini daha kolay atar.Dilleri boylarının 1,5 katına kadar uzayabiliyor ve yapışkan sıvısı sayesinde avını yakalayıp ağzına getiriyorlar.
 

Işık Gereksinimi;
Gündüzüm canlılar olduğu için UVB şartdır. UVB100 veya jungle UV kullanılmalıdır. Güneşlenme alanında ise yeterli sıcaklığı sağlayacak ekstra spat ampül bulunmalı ve bu iki ampül birlikde gündüz süresince yanmalıdır.
 

Yeme Alışkanlığı;
Yapışkan dillerini fırlatarak av yakalama yeteneğine sahiptirler. Dillerini ayrıca koku ve tat için de kullanırlır. Yeşil böcekler favori gözüküyor. Un kurdu ile beslemek tavsiye edilmez. (Çekirge,ipek böceği,haman böceği türleri,cırcır böceği,bsf larvası) sağlık açısından faydalı besinlerdir. Estra olarak bağzı bireyler(havuç,maydonoz)yiyebilirler. D3süz kalsiyum her gün,D3lü kalsiyum Hafdada1-2 , multivitamin 10 günde 1 verilmelidir. Ancak, bitkilerin tadını da çıkaran az sayıdaki bukalemunlardan biridir. Kuru mevsimlerde bitki yapraklarının su kaynağı olarak yemelerine adapte olmuşlardır.

 

Habitat,Teraryum(Yaşam Alanı)
Ağaç türü olduğu için yüksekliği fazla olan tararyumlar uygundur. Yetişkin bir birey için minimum 100cm yükseklik gereklidir. İç tasarım için dallar ve bol yapraklı bukalemunlar için zararlı olmayan bitkiler tercih edilmelidir.


Üreme;
Yemen bukalemunun ömrü genellikle dişiler için 5 yıl, erkekler için 8 yıl kadardır . Cinsel olgunluğa 4-5 ay (8-12 inç) kadar ulaşırlar. Üreme mevsimi boyunca dişiler, başarılı bir çiftleşmenin 18 saatinde vücutlarında mavi ve sarı lekeler ile normal açık yeşillerinden siyahımsı yeşile döner. Yumurtlama, çiftleşmeden 20-30 gün sonra gerçekleşir. Yumurta sayısı 35 - 85 arası değişir ve yılda üç kez üreme meydana gelebilir.

 

IMG-20190216-WA0005.thumb.jpg.0793a04e6665a6586e5361f7ec91ef3b.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×