Jump to content
!! Açılışa Özel Çekiliş !! Devamını oku... ×
Guest Kaan.ergin

Mexican Black Kingsnake (Lampropeltis Getula Nigrita)-(Meksika Kara Kral Yılanı)

Recommended Posts

Guest Kaan.ergin

gdgg.jpg.e73cc446a32a46d9a0c272b73d1cc295.jpg.57ec194d7d76413812000be4c824aa36.jpg

Zorluk Derecesi: Bu yılanları iyi bir başlangıç yılanı yapan özellikler çok uysal olmaları ve teraryumda iyi yaşamalarıdır. Bakımı kolay olduğundan,  Mexican Black Kingsnake' ler acemi koleksiyoncular için çok popülerlerdir. Genel anlamda kingsnakeleri, Boa yılanlarından sonra en popüler türdür.

Nemlendirme: Kral yılanları özel bir nemlendirmeye ihtiyaç duymazlar, ancak ufak bir ışık onlar için iyi olur. Aynı zamanda deri değişimi sırasında nemin yüksek olması yılanlara bu işlemde yardımcı olur.

Yaşam Süresi: 10 ila 20 yıl arası yaşar.

Boy: 90-150 cm' ye ulaşıyorlar.

Kilo: Yetişkinlikde 1.5-2 kg oluyorlar.


Genel Bilgi;
Mexican Black Kingsnake (Nigrita) zehirsiz bir yılan olup Colubridae ailesinin bir üyesidir ve genelde yaygın kingsnakelerin alt türü olarak bilinir. Bu tür Meksika’ daki, Sonora ve Sinoala çöllerinde bulunmakta olup ABD’ nin Arizona Eyaleti' nin güneybatısında da bulunabilmektedir.

Çöllere adapte olmuşlardır , aynı zamanda yarı çölümsü ve yarı yeşilimsi ortamlarda bulunabilmektedirler. Gündüz ve geceleri aktiftirler, ancak avlarını yakalamakta görüş yeteneklerine çok güvendiklerinden genelde gündüz avlanırlar. Eğer gün içinde çok sıcaksa, Mexican Black Kingsnake' ler, kendi deliklerinde saklanmayı tercih ederler ve bu durumda daha soğuk olan, geceleri avlanırlar.
                                                 
Yanlış bilinen bir bilgi, renklerinin Eastern Indigo yılanı gibi her zaman jet siyahı olduğudur, ama gerçekte hem karın bölgesi hem de sırtı daha parlak ve bitter çikolataya benzer renklere sahiptir. Genç Mexican Black Kingsnake’ lerinin genellikle derilerinde küçük sarı noktalar bulunur, ancak her deri değiştirdiğinde bunlar azalır ve yetişkinlik dönemine ulaştığında bunların tamamı kaybolur. Bazen çenesinin altındaki beyaz noktalar kalabilir. Derileri aynı zamanda, Brazilian Rainbow Boa yılanı gibi mavi ışıltı renkte de olabilir. 


Davranış;
Sıkıştırıldığında veya tehdit altında olduğu zaman, kuyruklarını çıngıraklı yılan gibi sallamaya başlar, diliyle tisler ve tehdit altında hissettiren canlıyı ısırır. Bir yırtıcı tarafından ağza alınırsa ve kendini koruyamazsa, kötü koku çıkarıp dışkılamaya başlayarak yırtıcının kendisini yemesini engellemeye çalışır. Çakallar, tilkiler, yabani kediler, şahinler ve baykuşlar başta olmak üzere doğada bazı düşmanları vardır.

Huyları;
Nispeten uysal bir mizaca sahiptirler ve kolayca evcilleştirilebilirler. Enerjik ve meraklı olmakla birlikte çok ilginç hayvanlardır. Yönetilmesi kolay ve güvenlidir, yönetilebilir bir boyutla, oranlı bir şekilde büyür ve yılan beslemeye yeni başlayan insanlar için iyi bir seçimlerdir.

Yavru kral yılanları cılızdırlar ama kısa süre sonra ele alınabilirler. Köşeye sıkıştıklarında koku salarlar ya da ısırırlar. Ancak bu davranış, yılan sizinle kendini daha rahat ve güvenli hissettiğinde ortadan kalkar. Kral yılan sokması nadiren zarar verecek düzeydedir.

 
Ele Alıştırma;
Kral Yılanlar oldukça aktif yılanlardır ve teraryum dışında bulunmayı severler. Kral yılanları biraz utangaçtır, ancak normal tutuş, kral yılanınızı zamanla sakinleştirir. Kral yılanları tehdit altında hissederlerse koku çıkartmaya başlarlar, bu koku sizin için davranışları konusunda bir ipucu olabilir. Aynı zamanda, güçlü yılanlardır, buna rağmen ele alıştırmak ve tutmak gayet rahattır.


Besleme;
Doğadaki Kral Yılanları, kemirgenler, kuşlar, amfibiler ve diğer sürüngenler (diğer yılanlar dahil) gibi çeşitli yiyeceklerle beslenirler, ancak evde bakılan kral yılanları tamamen fareler veya sıçanlar üzerinde beslenebilir ve son derece sağlıklı olabilirler. 

Mexican Black Kingsnake' ler kendi türlerini yemeleriyle de bilinirler. Habitatlarında bulunan çıngıraklı yılanların zehirlerine karşı bağışık olduklarından, bu zehirli çukurların mükemmel yırtıcılarıdır. Ait olduğu tür olan Kral yılanlar, diğer yılanları yediklerinden bu ismi almışlardır ama aynı zamanda kemirgen, kuş, kurbağa gibi öldürebildikleri, yenebildikleri tüm hayvanları da avlarlar.

Bu yılanlar boa yılanları gibi güçlü bir kurbanını sıkmak için kas yapısına sahiptirler. Önce avlarını kavramak için ısırırlar ve sonra hayvanın sıkarak hayvanın boğulmasını veya kalbinin durmasını sağlarlar. Kemirgen, ağızlarının büyüklüğüne göre uygun bir büyüklükte olmalı ve yendiğinde kral yılanlarının bedeninde bir yumru bırakacak kadar büyük olmalıdır. Yılanınızı dışkılama yapdıkdan sonra besleyin. Yavrular pinky mice denilen en küçük fareleri, her 5-6 günde bir yiyerek başlarlar. Büyüdükten sonra ise her 7-10 günde bir yetişkin fare yiyebilirler. Çok büyük yılanlar, besleme başına 2 yetişkin fareye veya hatta sıçanlar gibi daha büyük av öğelerinin kullanılmasına ihtiyaç duyabilir. Besinlerinde bir çeşitlilik sağlamak önemlidir. Yılanınızı canlı yemlerle beslememenizi tavsiye ederim, çünkü küçük bir fare bile yılanınızı ısırabilir veya yaralayabilir. Bunları oda sıcaklığında çözerek verirseniz yılanınız için çok güzel bir öğün haline gelir. Yabani fareler parazit taşıyabilirler bu yüzden her zaman kaçınılınması gereken bir besindirler. Beslemeden sonra yılanınız kusabileceği için, yılanınıza dokunmayın.


Teraryum;
Kral yılanlar oldukça aktiftirler, ancak yaşamak için büyük yerlere ihtiyaçları yoktur. Orta büyüklükte bir teraryum yeterli olacakdır. Teraryum, yaklaşık yılanın uzunluğunun üçte biri kadar olmalıdır. Yavrular, stresli hale gelebildikleri ve büyük bir teraryumda beslenmeyi bırakabildikleri için uygun büyüklükte ufak bir teraryumda veya plastik kutu içinde başlanmalıdır.

Tüm yılanlar bulundukları yerlerden rahatça kaçabilirler, bu yüzden teraryumlarını, yaşadıkları yerleri planlarken dikkatli olunmalıdır. Teraryumunuzun veya plastik kabınızın sıkıca kapatılabilen sıkı bir kapağı olduğundan emin olun. Kral yılanlar çok güçlüdür ve bir teraryumda gevşek bir kapağı açabilirler. Teraryumlarına saklanabilecekleri bir alan eklerseniz bu onları rahatlatır. Öbür türlü daha stresli hissederler. Bu saklanacağı yer saksılarla ya da mukavva kutularla yapılabilir. Aynı zamanda tırmanmaları için bir dal koymak, sıkılmalarını engeller.


Uyarı;
Kral yılanları, hem türlerini yeme eğilimleriyle bilinirler, bu nedenle bir aksilikten kaçınmak için yılanları her zaman ayrı ayrı muhafaza etmek önemlidir.


Su İhtiyacı;
Su kabı her zaman sığ olarak teraryumda bulunmalıdır. Şu kabını bir kaç günde bir veya kirlendiğinde temizleyin. Teraryumun köşesine yerleştirin, böylece yılan geceleri kafes çevresini dolaşır ve suyu bulması kolaylaşır. 


Deri Değişimi;
Kral yılanları, diğer tüm yılanlar gibi, cildin dış katmanlarını hayatları boyunca periyodik olarak değiştirirler. Genç yılanlar, yetişkin yılanlardan daha sık deri dökebilir, ancak genelde dökülme süreci yılda bir kaç kez meydana gelir. Bu endişelenecek bir şey değildir, fakat bu süreçte yılanınıza yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Örneğin deriyi ıslatıp yılanınızın daha rahat çıkarmasına olanak vermeniz gibi
 
Preecdysis, cildinin dökülmesine hazırlanırken yılanınızın geçireceği değişikliklere verilen isimdir. Bu değişikler, yılanınızın cildinin renginin solmasını, genel olarak daha uyuşuk olmasını ve gözlerinin mavimsi gri rengine dönmesini içerecektir. Bu zamanda yılanınız bir beslenmeyi reddedebilir veya elle tutulmaz hale gelebilir, fakat bu yılandan yılana ve bu süreci nasıl geçirdiklerine bağlıdır. Yılanınız 'mavi renkte' iken, görüşlerini gözlerini kaplayan zar tarafından gizlendiğinden ve her zamankinden daha güvensiz hissedebileceğinden, daha savunmacı olacaklarından ele alınıcaksa dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Bazı yılanlar, herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan bir süreci idare edeceklerdir, ancak bu süre zarfında yılanınıza yardım etmek istiyorsanız, yılanınızın gevşemesine yardımcı olmak için teraryumunuzdaki nemi yükseltmeye çalışmalısınız. Bunu, teraryuma daha büyük bir su kabı yerleştirerek yapabilirsiniz, böylece yılanınız istenirse kendiliğinden ıslanabilir. Nem oranını yükseltmek için Teraryumu suyla hafifçe silerek de kullanabilirsiniz. Bir diğer yararlı taktik ise teraryuma bir nem kutusu yerleştirmektir. Bu, nemli sphagnum yosunuyla doldurulmuş bir deliğe sahip bir sandviç kutusu olabilir. Kral yılanı, ekstra nemden hoşlanır ve bu süreçte bir sonraki aşamayı daha kolay hale getirecektir. Ecdysis, genellikle başınızın etrafındaki deriyi gevşetmek için kayalar veya dekor üzerinde kafasını yuvarlayarak yılan tarafından başlatılan dökülme eylemidir. Bu sayede kafasını kurtardığında, eski derisinden de sürünerek çıkabilir. Yılanı bir kez derisini değiştirdikten sonra, genellikle Ecdysis'e eşlik eden herhangi bir dışkı ile birlikte teraryum çıkarılmalıdır. Eski derisinin başarılı bir şekilde çıkarıldığından emin olmak için yılanınızı kontrol edin, göz kapaklarının ve kuyruk ucunda deri kalmadığına dikkat edin. Gerekirse yılanı yıkayın ve sıcak bir havlu ya da cımbızla dökülmemiş deriyi çıkarın.


Üreme;
Çiftleşme mevsimi, ilkbaharda Mexican Black Kingsnake erkeklerinin, dişi arayışlarına başladığı zaman meydana gelir. Bu tür bir memeli değildir. Dolayısıyla yumurtlayarak ürer.
 
Dişiler, çiftleşme sonrası 40 ila 65 gün arasında 24 yumurtaya kadar kuluçkaya yumurta bırakabilir. Genellikle her yıl ürerler. Ancak besin kıtlığı olduğunda, dişiler doğurmamayı tercih edebilir. Diğer birçok yılan türünde olduğu gibi bu türde de dişiler yumurtalara ebeveyn bakımı sağlamamaktadır.

Yavrular, 50 ila 60 günlük bir kuluçka döneminden sonra yaklaşık 18 cm uzunluğunda doğarlar, yumurtadan çıktıkları andan itibaren yaşamak için savaşmalıdırlar. Yavrular, doğumdan hemen bir hafta sonra derilerini değiştirirler, hızlı büyürler ve olgunluğa iki veya üç yılda ulaşılırlar

 

1656348142_images(6).jpeg.6e66c4364c493c61b4fdbcc3802b7f2b.jpeg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×