Jump to content
!! Açılışa Özel Çekiliş !! Devamını oku... ×
Apilum

Yavrusu Olmayan Muhabbet Kuşları

Recommended Posts

Bu durumu tetikleyen bir çok faktör vardır ama ana maddeleri sıralayabiliriz. 

1.YAŞ

Erkek ve dişi kuşların olgunlaşma süresi farklı da olsa 9-12 ay genelde eş tutması için iyi bir süredir. Toy erkek kuşun yanına olgun dişi koyarsanız dişi kendisine ve yavrularına bakamayacağını anladığında erkeğine saldırabilir ve sonu ölümle sonuçlanan yaralar alabilir. 

2.EŞ TUTMASI

Dişi kuşlar eşlerini seçmek konusunda oldukça hassastır. Bu durum dişi kuluçkaya yattığında kendisine erkeğin bakacak olmasından kaynaklanmaktadır. En iyi eşleştirme yöntemi dişi kuşun erkeği kendisi seçmesidir. İmkanınız varsa kuş popülasyonunun yüksek olduğu salma kafeslerde(şehirinizdeki üreticiler bunun için oldukça uygundur)  bunu deneyebilirsiniz. Dişinizin yaklaştığı kuşu eş almak mantıklı olacaktır. Bu imkanınız yok ise eşleştirdiğiniz kuşları 1  2 gün gözlemlemek kuşlarınızın geleceği için iyi olacaktır. 

3.KAFES DÜZENİ

Bu aşamaya kadar herşey tamamsa sıra kafesi düzenlemekte. Küçük kafesler yavrulama için pek uygun değildir. 2 kapılı orta boy kafes işinizi görecektir. Kafesin yanında ise olmazsa olmazımız folluklu yuvalık. Bazı yuvalık çeşitleri folluk barındırmayıp ortasında kendiliğinden çukur bulunduruyor. Eğer yavruluğunuzda bu modifikasyon yok ise folluk kullanmanız iyi olacaktır. Çukur yumurtaların dağılmamasını sağlar. Kafesinize kalamar kemiği gibi mineral kaynağı bulundurmanız lazımdır ki dişi besin olarak olgun duruma geçebilsin. 

4.BESLENME

Beslenme en önemli hususlardan birisidir. Kuşlarınızı kızıştırmar için mamalarına nijer tohumu koyabilirsiniz. Ayrıca haftada 2 kez marul gibi yeşillikler vücuduna iyi gelecektir(unutmayın fazlası ishal yapıp kuşunuzun gereksiz su kaybetmesine neden olacaktır.) kuşlarına verebileceğiniz birçok mama tarifi bulunuyor internette, ufak bir araştırma sonucu kendinize bir mix hazırlayıp kuşunuzda deneyebilirsiniz. Unutmayın her kuşun damak zevki aynı değildir. Bu yüzden kurallara bağlı kalmayın. 

 

5.SABIR

Gerisi tamamen sabırdır arkadaşlar. Kuşlarınız loş sakin ve sessiz bir ortamda bulunursa daha iyi olacaktır. 

 

Herhangi birşey kafanıza takılırsa konu altından ve özelden yardımcı olmaya çalışırım. 

 

1527988189331.jpg

  • Beğendim 1

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×