Jump to content
Guest Kaan.ergin

Axolotl (Ambystoma mexicanum)

Recommended Posts

Guest Kaan.ergin

1704983712_images(38).jpeg.94714f5302bff8fe7848c28ce79f4519.jpeg

Genel Bilgi;
Kendilerini inanılmaz derecede hızla yenileme özelliği bulunur. Kuyruğu ya da herhangi bir bölümü kopsa bile kısa sürede kendisini yeniler. Aynı zamanda bir su semenderi olduğu için karada fazla yaşayamazlar. Vücutları çok hasssas ve duyarlıdır. Ele almaktan kaçınılmalıdır.

Ana Vatanı: Meksika’da bulunan Chalco Gölü ve Meksika'nın dağ gölleridir.

Yaşam Süresi: 10 - 15 yıl arası değişir.

Boyut: 25 - 30 cm boyutlara ulaşabilirler.

Suyun pH Değerinin: 6 ile 7.5 arası olması idealdir.

Su Sıcaklığı: Yaşadığı göllerin doğal sıcaklığı 20°C altındadır. Hatta kışın 6-7°C olabilmektedir. Akvaryumu sıcaklığı 14-22°C arası uygundur. 25°C üzerinde uzun süre kaldıklarında strese girme, yemek yememe, bakteri ve mantar enfeksiyonları sıklıkla görülür.


Akvaryum;
Akvaryum içerisinde kuru alana gerek olmamakla beraber tutunmaları ve üzerinde dinlenmeleri için büyük bir taş ya da mango kökü kullanılması gerekir. Saklanmaları için mağara koymak şartdır, akvarymda güzel durması için dekoratif bir mağra seçebilirsiniz. İki yetişkin için 80 litre bir akvaryum yeterlidir. Doğal yaşam alanlarında da küçük çakıllar olmadığı için tabanda kafasından daha büyük çakıllarla dekore edilmeli. Axolotllar avlanırken avlarını hızla ağzına çektikleri için küçük çakılları yada kumları da yutabilir. Bu da onların boğulmalarına sebep olabilir. Filtreleme için de suda akıntı oluşturmayacak bir filtre kullanılmalıdır. Çünkü hızlı akıntılarda strese sebep olabilmektedir. Bitki eğer üretim düşünülmüyorsa gerekli değildir. Saklanabilecekleri alanlar onları daha güvende hissettirecektir. Özel bir ışıklandırma ihtiyaçları da yoktur. Su kalitesini sabit tutabilmek için en azından 2 haftada 1 düzenli % 20 su değişimi sağlanmalı. Özellikle tank küçükse veya fazla besleniyorsa buna daha çok dikkat edilmeli. Kullanılan su klordan arındırılmış olmalı, dinlendirilmiş ya da temiz damacana suları tercih edilmelidir.


Sosyallik;
Kendi türlerine zarar verebilirler ancak vücut parçalarını yenileyebildikleri için bu yaralar önemli değildir.


Beslenme;
Axolotlar solucan, tubifex kurtları, kankurdu( canlı veya dondurulmuş) karides gibi kabuklular, balık parçaları(deniz balıklarını kullanmamanız iyi olur) , küçük böcekler, minik balıklarla beslenebilir. Hatta axolotlar kuru pelet yemleri de kabul edebilir. Kurutulmuş tubifex, somon peletleri de uygun olur.


Üremetim;
Axolotlar eşeysel olgunluğa 6 ay ila 1 yıl arasında ulaşırlar. Fakat dişilerin 18 ay dolmadan çiftleştirilmeleri tavsiye edilmez. Adult erkeklerde dişilerden daha şişkin bir kloak bölgesi oluşur. Ayrıca erkeklerin kuyrukları ve kafaları daha uzundur. Çiftleşmelerini su sıcaklıklarındaki değişiklikler ve ışık seviyelerindeki değişimler başlatabilir. Genellikle çiftleşmeler kış sonuna doğru gerçekleşir.313030018_images(43).jpeg.4f1a45cd4a6659a9f8eb8ae5d0733628.jpegAxolotl_main.jpg.d56a9d9eb713c0e443f2f9725f44ff16.jpg

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

×