Jump to content
Mobil Uygulamamız Yayında Read more... ×
Sign in to follow this  
Guest Seymen

Top piton (ball python) bakımı

Recommended Posts

Guest Seymen

ball-python-1.jpeg

Boyut ;

Yetişkin bir bal pitonu boyu 1.20 metre -1.50 metre arası değişir

Yaşam süresi ;

Esaret altında 30 yıl kadar .

Besleme ;

Uygun büyüklükte donmuş kemirgenler, çözülmüş  oda sıcaklığına kadar ılıtılmalıdır. Donmuş kemirgenlerin buzunu çözmek için mikrodalga kullanmayın ve onları yiyecek hazırladığınız alandahazırlamayın. , alanı tamamen dezenfekte ettiğinizden emin olun. Yılanı canlı kemirgen ile besliyorsanız, gözetimsiz bırakmayın. Canlı kemirgenler bazen bazen ölümcül bir şekilde  yılanı yaralayabilir.

Su ihtiyacı ;

Bal pitonunuz için su çok önemlidir ve her zaman muhafazaları içinde olmalıdır. Sürüngeniniz için klorsuz su kullanmadığınızdan emin olun. Musluk suyunuzun güvenli olup olmadığını bilmiyorsanız, kaynak suyu gibi bir şişe su kullanmanızı öneririz. 
 

Ele alıştırma ;

Bal piyonlar genel olarak uysaldır bazı yavrular agresif olabilir ele alıştırmak için 2 günde bir ani hareket yapmadan ele alınabilir.

Teraryum ;

Yavru bal pitonlara 20 litrelik saklama kabı yeterli olur yetişkin bal piton için ise 50 litrelik saklama kabı ömür boyu yeterli olacaktır.

Taban malzemesi ;

Taban malzemesi olarak kağıt havlu ve torf kullanılabilir ama en pratik ve hijyenik olanı kağıt havlu dur her dışkılamada değiştirilirse hiç bir sıkıntı çıkmaz  ama görüntü açısından hindistan cevizi torfu kullanılabilir

Deri değişimi ;

Bal pitonlar büyüdükçe deri atar deri atma döneminin geldiği gözünün matlaşması ve renk değişiminden anlaşılır yılanın daha rahat deri atması için nemi biraz artırmak gereklidir.

Isınma ;

Bal pitonlar sindirim ve vicud sıcaklarını ayarlayan bilmek için ısınmaya ihtiyaç duyar teraryumun yarısı sıcak alan yarısı da normal alan olarak ikiye bölünmelidir  ve her iki tarafa saklanma alanı koymanız gereklidir.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×