Jump to content

Recommended Posts

Guest Kaan.ergin

20190320_235147.jpg.dd615a29abbe53f2b86056b6ac220f5f.jpg

Ana Vatanı: Kuzey Amerika'da pek çok bölgede yayılan bu hayvanların yaşam alanları tehlikeye girmektedir. 

Yaşam Süresi: 23 - 25 yıl arası değişir.

Sıcaklık: 18 - 21°C olmalıdır. 22°C dereceyi geçmemelidir.

Işıklandırma: UVB ışıklandırmaya gerek duymazlar, mümkünse zamanlayıcıya bağlanmış akkor lamba ile gece-gündüz gün ışığı simülasyonu sağlanabilir. 


Genel Özellik;
Ana rengi siyah üzerinde sarı noktalar ve çizgiler olmakla beraber bazı varyasyonlarında değişik desenlere rastlanmaktadır. Bazı varyasyonlar ise ilginç olarak erken doğup, hiç bir zaman metamorfoza uğramaz ve büyüdüğünde de suya bağlı bir yaşam geçirir. Bu tip varyasyonlar su köpekleri olarak tabir edilmektedir.


Teraryum / Yaşam Alanı;
15 cm derinliğinde içinde saklanabileceği kayaları bulunan bir akvaryum hazırlanmalıdır. Küçükken solungacıyla tamamen suya bağlı bir yaşam sürer. Büyüyüp metamorfoz geçirirken (aylar hatta seneler alabilir) solungaçlarını kaybeder ve sudan çıkar. Bu süreden sonra su seviyesi düşürülüp Karasal Tank biçimine geçilebilir. Taban malzemesi olarak kazılabilecek bir malzeme kullanılamlıdır (yani çakıl olmaz). Toprak, hindistan cevizi torfu gibi şeyler koyulabilir. Bununla birlikte tank; kayalar, bitkiler ve toprak testilerle dekore edilmelidir. Akvaryumun camları ıslak olmamalı, taban nemli olmalıdır. Malzemelerini temizlerken kesinlikle sabun, çamaşır suyu benzeri kimyasal kullanmayınız. Dezenfekte etmeniz gereken bir şey varsa kaynar su ile yapınız, derileri tahmin edebileceğinizden çok daha hassastır. 


Yetişkinlerin Su İhtiyaçları;
Geniş ama 3-5 cm'den derin olmayan bir su çukuru yapılmalıdır. Semenderler fazla atık üretir ve sık temizlik isterler. Asla stabil temizlenmeyecek bir ortam kuracağınızı düşünmeyin. Tank kurulumu hakkında daha fazla bilgiyi buradanalabilirsiniz. 


Beslenme;
Suya bağımlıyken artemia, su piresi, küçük balıklar, böcek türevleri gibi küçük omurgasızları yerler. Büyüdüklerinde ise solucanları, hamam böceği türleri, un kurdu, çekirge, cırcır böceğini büyük bir iştahla elinizden kaparlar.


Handling;
Fakat ne kadar evcilleşirse evcilleşsinler elinize almanız narin derilerine zarar verecektir. Elinizdeki yağ ve asitler derisine oldukça zarar verir. Dokunmak zorunda kalırsanz elinizi iyice yıkayıp, iyice durulayıp kuruttuktan sonra, semenderi sadece bir noktadan değil, mümkün olduğu kadarıyla kuvveti fazla noktaya yayacak şekilde tutunalın.


Not: Semenderler doğadaki utangıçlıklarını atıp sizi tanıdıktan sonra, her akvaryuma yaklaşınızda size gelecek ve aç gözlerle sizden yemek bekleyecektir. Sadece çok yönlü beslenilmek ve akvaryumunun temiz tutulmasını isteyen, eğlenceli ve çok şirin canlılarıdır.153815294.BCbhCD7E.jpg.1fc51e561c0d3569f4d568b1662125c9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×