Jump to content
Mobil Uygulamamız Yayında Read more... ×

Recommended Posts

Guest Kaan.ergin

431700090_images(30).jpeg.90bcfec4d2b800e808c22d9c83983252.jpeg

Habitat Bölgeleri: ılıman,tropikal,karasal

Ömrü: 10 yıla kadardır.

Kabuk Boyu: 12 cm olabilir.

Salyangozun Rengi;
Bazıları temel olarak kahverengi veya koyu renklidir ama nadirende beyaz olanlar vardır, koyu çizgiler ve çizgiler boyunca uzanan, bazıları soluk sarı dikey işaretlerle kırmızımsı kahverengi olan, ortama bağlı olarak farklılık olur.


Davranış;
Achatina fulica yalnız bir türdür. Ebeveynler, yumurtalar kuluçkalandıktan sonra yavrularının yaşamlarında bir etkiye sahip değildir; bu nedenle, yalnız davranış, baştan beri bozulmaz. A. fulica'nın kendi kendine döllenmesi mümkün değildir , bu nedenle kur yapma ve etkileşim yaşamlarının gerekli bir yönüdür. Hareket, çiftleşme, yiyecek bulma ve tehditlerden kaçma için gerekli olduğu için yaşamlarının önemli bir yönüdür. Achatina fulica , hareketi sırasında yumuşak ve kolay hareket etmeyi sağlayan balçık benzeri bir madde salgılar. Bu madde pürüzlü ve keskin yüzeylerde hareketi korur ve sağlar. Achatina fulicabir gece türüdür ve gün boyunca uykudadır. Salyangozlar serin kalmak ve tehditlerden saklanmak için sık sık kendilerini toprağa gömüyorlar. Dev Afrika salyangozları da soğuk su koşullarına dayanarak kurtulabilir; daha sıcak ve daha çok istenen koşulların oluşmasını beklerken yavaş ve halsizleşiyorlar.


Yaşam Alanı/Teraryum;
Cam akvaryumlarda veya plastik saklama kaplarında beslenebilir. Yaşayacağı yerin, boyunun en az 3 katı genişlikte ve 3 katı yükseklikte olması gerekir. Kabaca bir hesapla 40-50 cm genişliğinde ve 20 cm yüksekliğinde bir alan yeterli olur. Tabana 3-5 cm yüksekliğinde torf konmalı ve havalandırma delikleri unutulmamalıdır. Çok fazla deliğe veya açıklığa gerek yoktur çünkü nemli bir ortam isterler. Bu arada ufak aslyangozunuzun üstündeki plastik kapağı rahatlıkla itip çıkacak ve evde rahatça uzaklaşacak kadar güçlü olduğunu unutmayın. Kilitli plastik kapaklar veya üstü camsa uygun bir ağırlık koymanızı öneririm (Kaçtıklarında karanlık kuytu köşelerde, bir yere yapışmış kabuğuna çekilmiş olarak bulabilirsiniz. Birkaç gün geçtiyse kurumuş olacaktır, bolca nemli ortamda sulu gıdalarla kısa sürede eski haline dönecektir). Nem isterler ama çamurlaşmış bir ıslaktan hoşlanmazlar. Vereceğiniz gıdalar da toprağı oldukça ıslatacak o yüzden arada torfu komple yenilemelisiniz. İdeal sıcaklık 19-26 derece arasıdır yani bizim de evlerde rahat ettiğimiz dereceler.
 

Beslenme;
Her çeşit sebze-meyveyi tüketirler ama bazılarını çok daha sevdiklerini göreceksiniz. Az az verin, gıdaların küflenip bozulmasına izin vermeyin. Öyle bir durumda hemen almaya çalışın. Sütlü ve etli ürünler, sarmısak-soğan asla uygun değildir.

Kabuk gelişimleri için kalsiyum verilmesi şarttır. Bu durumu sürüngenlere benzetebiliriz. D3'süz kalsiyum tozunu bolca gıdalarına serpebilir veya kuşlar için satılan mürekkepbalığı kemiği verebilirsiniz. Kemiği olduğu gibi bırakın ve ne kadar ihtiyaçları olduğunu gözlerinizle görün. Vermezseniz bir süre sonra birbirlerininin kabuklarından tırtıklamaya başlar ve kendi bünyelerindekini eritirler dolayısıyla şeffafımsı, kırılgan bir dokuya sahip olur. 

 
İletişim ve Algılama;
Achatina fulica'nın sosyal bir tür olmadığı için iletişim kurmasına gerek yoktur. Türler arasındaki iletişim zamanı, bir başka bir bireyin arkasına takılacağı için çiftleşme sürecinde gerçekleşir. İletişim, vücudun hareketindeki değişikliklerle birlikte başın pozisyonunda bir değişiklik olduğu için gerçekleşir. Beden ve kafadaki değişiklikler, çiftleşme işleminin devam edeceğini belirten iletişim ipuçlarıdır. Achatina fulicaduyu olarak duymadığı için çevreyi algılamak için diğer duyularına güvenir. Bu tür ayrıca kaudal dokunaçlara sahiptir; üst tentacles çifti uçlarında gözlere sahiptir ve alt çift kokuya izin veren duyusal organlara sahiptir. Bu türün besin kaynaklarını bulmada yardımcı olan güçlü bir koku alma duyusu vardır. Koku ve görme kombinasyonu bu türün çevrelerindeki çevreyi nasıl algıladığı ve yiyeceklerin, eşlerin ve potansiyel tehditlerin tespit edilmesine olanak sağlamasıdır.


Üretim;
Hermafrodittir yani üretim için 2 salyangozunuz olması yeterlidir. Tek bir çiftleşmeden sonra sperm tutabildiği için artarda yumurtlamalar gerçekleştirir. 30-1000 arası yumurta verebilir. Yumurtaların çapı 4-5 mm'dir. Sıcaklığa bağlı olarak yumurtaların çıkışı 1 haftadan 2 aya kadar uzayabilir. Düşük sayıdaki yumurtlamalarda sorun yoktur ama sayı aşırı çoğaldığında doğaya salıp dengeyi bozmamak adına, yurtdışında yumurtalar alınıp dondurucuda dondurulur veya kırılarak yokedilir. Her ne kadar acımasızca gözükse de, pet olarak beslediğimiz hayvanların aşırı çoğalıp doğaya zarar vermesini istemeyiz.

372218484_images(9).jpeg.71e446f8c9d8a4f4fb01b89987b65e3f.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×