Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven)
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

1299!! #KnightOnline Açık.PK 1299! DESTEK PRO(UYGUNFİYAT)!!
Bilgi için tıklayın >>> [TIKLAYIN]
Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_lcap96%Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_lcap1%Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_lcap1%Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_lcap3%Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» 18.09.2024 Haftalık Burç yorumu
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:48:02

» 18.09.2024 Tiyatrolar'da Bu Hafta!
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:44:39

» Fenerbahçe Beko yeni transferi resmen açıkladı! Sarı-Lacivertliler Boban Marjanovic’i kadrosuna kattı
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:39:17

» Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'ten Fenerbahçe derbisinin hakemi Atilla Karaoğlan'a tepki gösterdi! ''Babamın oğlu da olsa cezasız kalmayacak''
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:36:24

» Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi İbrahim Hatipoğlu, Eylül ayı Olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda transfer harcamaları ile ilgili açıklama yaptı. Hatipoğlu'nun iddialı sözleri ise dikkatlerden kaçmadı. İ
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:34:39

» Geçtiğimiz 2 sezonu şampiyon tamamlayan ve bu sezon da özellikle Osimhen transferiyle büyük ses getiren Galatasaray, forma satışında rekora koşuyor.
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:33:55

» Fenerbahçe ile Galatasaray'ın hafta sonunda karşı karşıya geleceği derbi öncesi maç sosyal medyada şimdiden başladı. Sarı-kırmızılılar, Sneijder ve Hagi isimlerinin Legends serisi kapsamında özel tişörtleri satışa sundu. Sneijder'in tanıtım videosunda Fen
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:32:22

» Ali Koç karar değiştirdi! Fenerbahçe Türkiye Kupası'na katılma kararı aldı...
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:31:39

» Fenerbahçe'de İsmail Yüksek sürprizi! İtalyan devlerinin Galatasaray derbisinde gözleri onun üzerinde
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:30:57

» Derbi sonrası Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş'ten itiraf! ''Kaybedebilirdik...''
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 18 Eyl. - 22:29:19

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) Empty Suçlar Üzerine… (Yurdagül Yurtseven) Perş. 10 Mart - 11:53:35

Yazar : EgzotikForum

-
-

Dostoyeski’nin 1866 yılında Rus Habercisi isimli gazetede yayınlamaya başlayan daha sonra kitaplaşan romanlarından Suç ve Ceza, Yabancı Sahne tarafından tiyatroya uyarlanmış.

Geçtiğimiz Pazartesi günü oyunu izlemek üzere Hayal Perdesi’ndeydim. Sahne küçüktü ancak bu küçük sahnede Yabancı Sahne çok büyük bir oyun çıkardı. Yabancı Sahne oyuncularını çok başarılı buldum.

Suç Ve Ceza’yı Tiyatroya Deniz Hamzaoğlu uyarlamış. Roskalnikov’u Yiğit Uçar gerek fizik olarak, gerek jest-mimik ve ses tonlamalarıyla karakteri çok iyi yansıtarak oynadı.

Gülay Say iki karakteri Nastasya ve Sonya’yı canlandırdı. Doğrusu Sonya karakterini çok daha iyi oynadığını belirtmek isterim. Deniz Hamzaoğlu’da savcı Petroviç’i ve Sonya’nın babası Marmeladov’u çok iyi yansıttı.

Oyunun ilk sahnesi Roskalnikov’un zengin yaşlı kadını baltayla öldürmesiyle başlar. Roskalnikov Pitirsburg’a okumak için gelmiş bir hukuk öğrencisidir. Kendi ruh dünyasıyla, düşünceleriyle yaşadığı çevreyi, insanların yaşamlarını, dünyayı sorgular. Aslında Roskalnikov bu cinayetle yoksulluğa, sefilliğe, eşitsizliğe, hakkızlığa balta vurmuştur. Ancak birini öldürmenin doğru bir şey olmadığı hissinide vicdanında hissetmektedir. Çünkü annesinin gönderdiği parayı ihtiyacı olduğu halde sarhoş Marmeladov’un cenazesi için vermiştir. Cinayet aynı zamanda temiz ve yürekli bir insanı sistemin nasıl bu hale getirdiğininde bir kanıtıydı. Roskalnikov’un psikolojisi cinayet sonrasında iyice bozulur. Ne kadar çok iyi bir insan olsanız da haksızlığa tahammülsüzlükle karşı karşıya kaldığınızda içinizde biriken öfke bir anda sizi bilinç dışı hareketlere, davranışlara itebilir. Öfke geçtikten sonra bilinç normalleşir ve kişi kendini sorgulamaya başlar.

“Istırap ve acı çekme, geniş bir akla ve derin duygulara sahip olan insanlar için bir mecburiyettir.”

Roskalnikov’un sarhoş Marmeladov’la olan diyaloğu oyunun en can alıcı bölümüydü. “Yoksulluk ayıp değildir, sefillik ayıptır. Yoksulken asaletin devam eder ancak sefilken asil olamazsın.” Bu bölümde Yiğit Uçar ve Deniz Hamzaoğlu karakterlerin duygu geçişlerini çok iyi oynadılar. Yani ses tonu ayarlamaları, jest ve mimikler çok iyiydi.

“Yoksulluk ayıp değil, bir gerçek. Sarhoşluğun erdem olmadığı ise daha büyük bir gerçek. Ama sefillik, sayın bayım, sefillik yüz karasıdır. Yoksullukta yaradılıştan gelen soylu duygularınızı koruyabilirsiniz, sefillikte ise asla!”

Roskalnikov insanları üstün ve sıradan olarak ikiye ayırıyor. Üstün insanlar arzu ettiklerinde her suçu işleyebilirler. Sıradan insanların ise suç işlemeye yetkisi yoktur. Yasalar sıradan insanlar için vardır. Napolyon’da kendi değerleri uğruna suç işlemiştir fakat kendisinden sonra gelenler birer kahraman olmuştur. Roskalnikov’da egemen toplum kurallarına ve üstün insanlara karşıdır bu psikolojiyle katil olmuştur. Roskalnikov kendini toplumdan soyutlamıştır ve öyleki diğer insanlardan tiksinir çünkü o da Napolyon gibi olmak istemiştir. Topluma karşıdır ve yabancıdır.

“İktidar, ancak eğilip onu almak cesaretini gösterenlere verilir.”

Savcı Petroviç’in Roskalnikov’un cinayeti işlediğini anlamıştır ve itiraf etmesi için onu ikna etmeye başlar. “Siz ne kadar büyük olduğunuzu düşünürseniz düşünün hayat sizden büyük dostum. Ne çıkar Napolyon olmasanız. Kendinizi hayatın akışına bırakın.”

Hayal Perdesi’nde çok kaliteli büyük oyunlar oynanıyor. Mutkala gidin.

Yazan: Fyodor Dostoevsky
Çeviren: Anzhela Barshchevskaya
Uyarlayan & Yöneten: Deniz Hamzaoğlu
Oyuncular: Yiğit Uçan, Gülay Say, Deniz Hamzaoğlu
Müzik: Yiğit Güçlü
Yönetmen Yardımcısı: Yiğit Uçan
Kostüm Tasarım: Gülay Say
Işık Tasarım: Deniz Hamzaoğlu
Işık Kumanda: Doğa Demirhan
Müzik Kumanda: Anıl Yeniler
Sahne Amiri: Büşra Özdemir
Kondüvit: Görkem Yankın

“Geceleri gökkuşağına boyamak mıdır suçum? Herkes bağırırken şiirler okumak mı, susmak mı sözün bittiği yerde, kusmak mı sindirebildiklerinizi? Apansız uykum kaçıyor kaç gece, bu da mı aleyhime kanıt? Sondan saymaya başladım adları, böyle hoşuma gidiyor. Beğenmeseler de seviyorum ellerimi, hep olmayacak düşler görüyorum, yenileceğim kavgalara giriyorum durmadan.”

Alkışlarımla,

Yurdagül Yurtseven
(yurdayurtseven@gmail.com)

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]